Pretraga

Pomoćnici u nastavi ljeti nemaju plaću, u rujnu ih čeka natječaj koji su već prošli: ‘Ponovno ista tortura’

Pomoćnici u nastavi završetkom nastavne godine nemaju zasluženi ljetni odmor. Ugovori su im se ne produžuju preko ljeta te ili moraju naći neki sezonski posao ili se prijaviti na burzu pa na jesen ponovno na natječaje za svoj posao. Ivana El-Tayeb je to opisala prolaženjem iste torture svake godine. Nada se da će se situacija za pomoćnike u nastavi popraviti nakon jesenskih pregovora oko novih granskih kolektivnih ugovora. Sindikat Preporod je najavio da će u pregovorima biti razgovora i o pomoćnicima u nastavi.

stol, ruke poslodavca s kravatom i papirima na stolu, s druge strane osoba na intervjuu z aposao s prekriženim rukama na stolu

Foto: Canva

Za brojne osobe u obrazovnom sustavu ovo ljeto, kao i brojna ranija ljeta, su sve samo ne bezbrižna. Kao što smo već ranije pisali, učitelji koji su radili kao zamjene ne uživaju u godišnjem odmoru jer su dobili otkaz preko ljeta. Stoga kroz srpanj i kolovoz nemaju plaću već će biti ponovno zaposleni u rujnu. No, kod učitelja i nastavnika ima i onih koji imaju plaćene godišnje odmore, svi pomoćnici u nastavnici preko ljeta su nezaposleni, unatoč tome što su radili cijelu nastavnu godinu.

Godišnji ciklus: Natječaj, posao, ljeto, burza pa sve opet

Protekle dvije godine, profesorica sociologije i filozofije, Ivana El Tayeb, radi kao pomoćnica u nastavi u jednoj zagrebačkoj školi. Najesen očekuje da će nastaviti raditi već i treću godinu taj posao, iako je trenutno nezaposlena upravo zbog ljetnih praznika. Kako nam je rekla, nije dobila otkaz već joj se nije produžio ugovor nakon 21. lipnja. Takav način raskidanja ugovora nakon završetka nastavne godine je praksa kod pomoćnika već godinama.

U ovoj školskoj godini, radila je u dvije smjene. U redovnoj nastavi potom i u posebnom razrednom odjelu. Bila je pomoćnica učenicima u nižim razredima osnovne škole. U posebnom razrednom odjelu, koji pohađa manji broj učenika, pomagala je i drugoj djeci. Komentirajući još jedno ljeto bez prihoda, navela je kako ‘situacija nije zabavna’.

– Ponovno moramo prolaziti istu torturu. Prijavu na burzu pa opet prijavu na natječaj kada počne nova školska godina, a najvjerojatnije ćemo nastaviti rad s istim djetetom. U Gradu Zagrebu satnica iznosi 5,30 eura, a primjerice, redovna satnica učeniku u nižim razredima je 23 sata tjedno pa je lako izračunati koliki je mjesečni iznos. Na burzi vam daju 60 posto tog iznosa nakon isteka ugovora, a što mogu s tim iznosom?, zapitala se El- Tayeb.

Izdvojeni članak
konobarenje konobarica

Učiteljica dobila otkaz preko ljeta, trudna radi u ugostiteljstvu: ‘Nastavnici šute, nadaju se svom mjestu’

Solidarnost kolega iz zbornice: ‘Voljeli bi da znaju da će učenik nastaviti raditi sa svojim pomoćnikom’

Kako nam je rekla, osobno ima sreće zbog podrške svoje obitelji. Tako da će se, kaže nam, ona i muž koji je zaposlen za stalno uspjeti snaći preko ljeta s njenom naknadom za nezaposlene od burze. Moći će se odmoriti dok mnogi drugi pomoćnici u nastavi vjerojatno trebaju tražiti sezonske poslove. Upitana kako na njenu situaciju gleda škola u kojoj je radila, navela je da je dobila puno podrške. Iako puno ljudi nije ni znalo se pomoćnicima u nastavi raskidaju ugovori, bilo im je žao da je to tako jednom kad su saznali. El Tayeb je napomenula da lokalna uprava, u njenom slučaju Grad Zagreb, a ne škole, određuju da pomoćnici u nastavi tijekom ljeta nemaju plaće.

– Na svu sreću radim u izvrsnom kolektivu. Razumiju da pomoćnicima u nastavi nije jednostavno, a nezgodno je i njima. Stručnoj službi, učiteljima, i edukatorima i bilo lakše da su svake jeseni isti pomoćnici jer je to uhodan tim. Prije početka nastavne godine, škole raspisuju i objavljuju nove natječaje. To nije jednostavno i puno je posla u devetom mjesecu. Voljeli bi da je sve bolje regulirano, da imaju svoje kolege i da se zna da će učenik u školi nastaviti rad sa svojim pomoćnikom, rekla je El Tayeb.

Sindikat Preporod o otkazima pomoćnika u nastavi: ‘Svi su odreda podložni ovoj vrsti manipulacije’

Ljetne probleme pomoćnika u nastavi prati i Sindikat Preporod. Kako nam je rekao njihov predsjednik, Željko Stipić, dok se učitelji i nastavnici mogu provući od prakse ljetnih otkaza, pomoćnici u nastave su joj podložni ‘skoro pa i bez iznimke’.

– Ako se pođe od toga da je pomoćnika u nastavi u školama iz godine u godinu sve više i više, a da su oni odreda podložni ovoj vrsti manipulacije, onda se sa sigurnošću može ustvrditi da se ovaj problem ne smanjuje nego povećava. Iako se sa službenim podacima o učestalosti ovog problema u osnovnim odnosno srednjim školama ne barata, usudio bih se tvrditi da je pojava raširenija u osnovnoškolskim ustanovama. Kratkotrajan prekid radnog odnosa, odnosno njegovo prekidanje u lipnju da bi ga se obnovilo u rujnu, radnicima donosi puno toga lošega. Ne radi se samo o neisplati plaća, nego i o nemogućnosti ostvarivanja prava, primjerice, na jubilarnu nagradu, koja ide uz neprekinuti radni staž. Kolike se točno na ovaj način u našem resoru ostvare uštede, nisam uspio saznati, ali znam da se definitivno radi o štednji na pogrešnom mjestu, rekao nam je Stipić.

Kao što nam je i ranije govorio i u slučaju otkaza učitelja, Stipić smatra da je rad povjerenstava za tehničke viškove vrlo problematičan i da taj problem u osnovnim i srednjim školama postoji već 20 godina. Osim što ima zamjerke na rad takvih povjerenstava, ocjenjuje lošim i što sami ravnatelji ignoriraju uputstva tih povjerenstava. Zbog toga smatra nadolazeće rasprave o granskim ugovorima vrlo bitnima. Tu će se potegnuti i pitanje pomoćnika u nastavi.

– Nerijetko, ovi ravnatelji svoje postupanje brane upravo neredom u radu samih povjerenstava. Rješenja za ovaj problem vidimo isključivo kroz kvalitetnije uređenje ovog pitanja u Zakonu o odgoju i obrazovanju. Sada, kada smo napokon kao reprezentativan sindikat ušli u pregovore, očekujemo da naši članovi kroz ama baš sve odredbe granskih kolektivnih ugovora ne budu tretirani kao radnici drugog reda, iznio nam je Stipić svoja očekivanja od jesenskih pregovora.

Izdvojeni članak

Dugo očekivani pravilnik za pomoćnike u nastavi došao na e-Savjetovanje: Evo što bi se sve mijenjalo

Pomoćnicima u nastavi je važno zadržati optimizam: ‘To nije posao koji može svatko raditi’

Na pitanje o svojim vlastitim očekivanjima od pregovora za nove granske ugovore na jesen, El Tayeb nam je rekla da je velika stvar što se pomoćnici u nastavi spominju. Kako je rekla, ‘vrijeme je da se pomoćnicima u nastavi regulira radno-pravni status jer nakon toliko godina u sustavu zaslužuju svoje mjesto u odgojnom-obrazovnom sustavu’. Vjeruje da će sindikati ispregovarati dobre uvjete. U razgovoru za srednja.hr, izrazila je podršku i za ostale pomoćnike u nastavi koji zbog neproduženih ugovora sada nemaju bezbrižno ljeto. Uvjerena je da će se stvari pomaknuti nabolje, ali da je to proces koji iziskuje vrijeme.

– Držite se, nemojte se obeshrabriti jer to nije posao koji može svatko raditi. Potrebno je puno strpljenja, pribranosti i asertivnosti, jer potrebe su sve veće, a pomoćnika je sve manje, a ono što je bitno da smo prepoznati kao važna karika u cijelom tom procesu što u konačnici znači i promjene po pitanju trajanja naših ugovora, poručuje El Tayeb svojim kolegicama i kolegama koji su bez ljeta ostali bez prihoda od svog rada.

Izdvojeni članak
stol, dijete ui, ruke učiteljice koja pomaže

Pomoćnica u nastavi iz Zagrebačke županije radi s učenikom s autizmom: Plaća joj je 450 eura

Prema novom pravilniku ovakvih situacija više ne bi trebalo biti

Podsjetimo, u ožujku ove godine je na javno savjetovanje izašao pravilnik o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima koji bi trebao riješiti ovaj problem. I dok je u starom pravilniku bilo propisano da se ugovor sklapa najdulje do kraja nastavne godine, a novim pravilnikom ta bi se stavka mijenjala i ugovor bi se sklapao do kraja školske godine.

To bi značilo da bi pomoćnici u nastavi radili i preko ljeta i da više za to vrijeme ne bi bili na burzi jer im je ugovor trajao do kraja nastave, odnosno do lipnja, no nije definirano što bi točno radili kada učenika tada nema na nastavi. Također ostaje stavka da pomoćnici u nastavi rade na određeno radno vrijeme, odnosno ugovor vrijedi jednu školsku, a ne nastavnu godinu. Više pročitajte na ovoj poveznici.