U utorak se opet štrajkalo u Zagrebu, a mi smo posjetili Osnovnu školu Trnsko kako bismo provjerili kako izgleda štrajk na terenu te do kada su nastavnici, ali i drugi zaposlenici škola, spremni štrajkati. Od petstotinjak učenika, u školu ih je došlo tek 24. Štrajku se, kaže nastavnik tjelesnog, vesele samo učenici.
foto: Denis Gaščić|srednja.hr
Meni nije problem štrajkati jer sam već star, situiran i nemam kredite, ali mlađi bi kolege, zbog financijskog pritiska, ubrzo mogli odustati od štrajka, kaže nam Čedo Majstorović, sindilni povjerenik u OŠ Trnsko.
Kako bismo provjerili kako štrajk izgleda na terenu, posjetili smo tu školu u Novom Zagrebu.
Majstorović smatra da bi najave o eventualnom neplaćanju dana u štrajku moglo utjecati na mlađe zaposlenike koji si jednostavno ne mogu priuštiti da dobiju manju plaću.
Ipak, naglašava kako su ostali njegovi kolege iz škole, ali i iz drugih školama s kojima je u kontaktu, spremni štrajkati koliko god je potrebno.
– Možda je prema nekome tko radi za 3.000 kuna pogrešno reći da mi profesori imamo male plaće. Pravilnije bi bilo reći da su naše plaće manje od plaći drugih ljudi u javnoj službi koji imaju istu razinu školovanja, objašnjava.
Na pitanje kako izgleda dan u štrajku, daje zanimljiv odgovor.
– Dan u štrajku je jedan od najgorih dana na poslu. Vesele mu se vjerojatno samo učenici, ističe ovaj profesor tjelesnog.
Ispred OŠ Trnsko nije bilo nikog | foto: Denis Gaščić|srednja.hr
Posao je drugačiji
Kaže da za vrijeme štrajka zapravo rade puno više nego inače.
– Rješavamo administraciju, pripremu satova i sve ostalo što inače ne stignemo, priča nam Majstorović.
Posao im je za vrijeme štrajka, tvrdi, jednostavno drugačiji. Priznaje da je skeptičan oko toga hoće li Vlada pristati na njihove zahjeve.
I unutrašnjost škole bila je prazna | foto: Denis Gaščić|srednja.hr
U OŠ Trnsko u utorak je štrajkalo oko 95 posto zaposlenika. Nisu štrajkali ravnatelj (koji to ne smije), ali ni administratino osoblje. Od petstotinjak učenika, u školu je došlo tek 24.
– Uglavnom ih vode roditelji koji nemaju kud s djecom. Jedno dijete je dovela kolegica koja je sindikalni povjerenik u drugoj školi i koje nije moglo ostati samo, kaže profesor.
U školu su u utorak došla tek 24 učenika | foto: Denis Gaščić|srednja.hr
Poziv, ne samo profesija
Otkrio nam je i zašto on osobno štrajka.
– Bilo bi mi drago prije nego odem u mirovinu vidjeti da su škole stavarno opremnljene i da se nastavnicima omogući da pokažu svoj entuzijazam. Mi samo ne radimo ovdje, ovo je naš poziv. Žrtvuješ se i trudiš oko te djece. Znam da ne rade to svi, ali većina zaista živi za svoj posao, zaključio je Majsotorović.
Štrajk se nastavlja u srijedu i četvrtak, 30. i 31. listopada. U kojim županijama, pogledajte ovdje.
Više o štrajku u školama i na fakultetima čitajte na sljedećim poveznicama: