Profesor slikovito objasnio učenicima kako funkcionira svijet u kojem živimo
Iako se pokušava prikazati da smo u današnjem sustavu svi ravnopravni, ipak postoje oni kojima je već od rođenja jednostavnije doći do uspjeha. Kako funkcionira svijet u kojem je uspjeh nekima ipak puno bliži, na zanimljiv je način svojim učenicima objasnio jedan profesor.
Svojem razredu rekao je neka svatko zgužva list papira i pokuša pogoditi koš za smeće koji se postavio ispred njih. Objasnio im je kako svatko od njih predstavlja osobu koja ima priliku postati uspješan i bogat građanin, a da bi to postigli sve što moraju je pogoditi u kantu s mjesta na kojem sjede, objavio je www.buzfeed.com.
Učenici iz stražnjih klupa se odmah požalili na nepravdu
Stražnji dio razreda se odmah pobunio, jer su primijetili kako je njima, u toj igri, puno teže postati dio društva koji će živjeti u izobilju pa su to smatrali nepravednim. Nakon što su se na kraju ipak svi okušali većina je iz prednjih redova uspjela pogoditi, dok su učenici iz stražnjeg dijela bili lošiji.
Profesor im je objasnio kako upravo tako funkcionira sustav privilegija. Oni bliži košu imali su puno veće šanse od ostatka te je istaknuo i činjenicu da su se bunili samo oni koji sjede na kraju razreda.
Za kraj im je istaknuo kako je obrazovanje i danas još uvijek privilegija te da postoje oni koji nemaju priliku ići u osnovnu ili srednju školu, a još je manje onih koji će moći studirati. Zato je važno biti svjestan te privilegije te ju iskoristiti što je bolje moguće, ali se i zalagati za svoje podređene kolege.
Priča odlično opisuje stanje u hrvatskom društvu
Iako je ova priča vjerojatno izmišljena, ona jako dobro opisuje stanje u hrvatskom društvu, koje je objašnjeno u istraživačkoj studiji Sociološki portret hrvatskih studenata.
Prema prikupljenim i analiziranim podacima tog istraživanja hrvatsko društvo je previše socijalno neprohodno pa djeca iz bogatih obitelji imaju puno veće šanse postati uspješna nego li oni koji su se rodili u neimaštini, a s tim je povezana i činjenica prema kojoj će većina djece nisko obrazovanih roditelja biti nisko obrazovana.
Međutim, ako su vam šanse slabe ne znači da treba odustati, već se treba više potruditi.