Pretraga

Prosvjetari izlaze na ulice, sindikati objavili datum prosvjeda: Ovo su njihovi zahtjevi

A- A+

Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja pozivaju zaposlenike u školstvu na cijeloj vertikali, ali i ostale građane, na prosvjed 14. prosinca. Točno u podne okupit će se na Trgu sv. Marka u Zagrebu kako bi izrazili nezadovoljstvo ocjenjivanjem radnika u školama i na fakultetima, koje započinje od Nove godine. Traže i povećanje koeficijenata zaposlenika u školstvu.

Prosvjed nastavnika i školskog osoblja za veće koeficijente pod vodstvom sindikata Preporod. Foto: Ivor Kruljac/Srednja.hr

Radnici u školama, oni na fakultetima i u znanosti opet će prosvjedovati ispred Vlade. Prosvjed organiziraju Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO). Zahtjevi su im se obrazovanje i znanost izuzmu iz uredbe o ocjenjivanju, a ako do toga ne dođe, da se promijeni cijeli koncept ocjenjivanja. Žele i da se iz Zakona o plaćama izbacit redoviti otkaz zaposlenicima s najnižom ocjenom, kao i da se briše odredba za dodatak od dvadeset posto koji bi se, po njima, trebao ugovarati kroz sindikalne pregovore. Traže još jednom povećanje koeficijenata u školstvu jer nije ispunjeno obećanje jednake plaće za jednak rad. Po sindikatima zaposlenici u školstvu po spremi i složenosti posla zaostaju u odnosu na druge javne službenike.

– Sve zaposlene u školstvu, ali i sve građane pozivamo na prosvjed koji će se održati 14. prosinca u 12 sati na Markovom trgu, a bit će motiviran uvođenjem sustava ocjenjivanja za koji ova dva sindikata smatraju da je za naš sustav neprihvatljiv, neprovediv i štetan i zbog loše uređenih koeficijenata u sustavu prosvjete i sustavu znanosti i visokog obrazovanja, naveo je glavni tajnik NSZVO-a Matija Kroflin.

Još jedan sindikat mogao bi im se priključiti

Dodao je da su ova dva sindikata organizatori, međutim, pozvali su i ostale sindikate da im se priključe, jer se ocjenjivanje tiče svih zaposlenika javnih službi. Smatraju da se format prosvjeda neće zadržati samo na ova dva sindikata, jer su prošlog tjedna sazvali sindikalni sastanak na koji su se odazvali predstavnici čak pet sindikata.

– Prema indicijama koje imamo za sada i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama vrlo vjerojatno će se priključiti prosvjedu, konkretne informacije još ćete saznati ili od njih ili iz nekih naših zajedničkih aktivnosti u nadolazećem razdoblju, ističe Kroflin.

I po ovom i pitanju koeficijenata, smatra Kroflin, ključno je raditi pritisak i ukazivati na nezadovoljstvo da bi došlo do promjene.

– Bez toga Vlada nema razloga išta mijenjati. Ako nitko ne artikulira čime je nezadovoljan, ako nitko ne upozorava na probleme koji se u sustavu evidentno događaju, onda ni Vlada nema razloga da otvara tu istu uredbu i mijenja je, zaključio je Kroflin.

Izdvojeni članak

Idu li nastavnici u štrajk? Najveći sindikat u prosvjeti provodi izjašnjavanje članstva

‘Odlučili smo se požuriti rješavanje ovih problema’

Osim dvaju prosvjeda početkom godine, u recentnijim aktivnostima ova dva sindikata predala su Ustavnom sudu zahtjev za ocjenom ustavnosti jedne od odredbi uredbe o ocjenjivanju, one o otkazu zaposlenicima s najnižom ocjenom. Predali su i zahtjev za revidiranjem koeficijenata u kojem, među ostalim, traže rast koeficijenta učitelja bez napredovanja s 2,01 na 2,17, a to je i bazični koeficijent koji ima asistent na fakultetu, podsjetio je Željko Stipić, čelnik Preporoda.

– Odlučili smo se požuriti rješavanje ovih problema. Ako nema pritiska, teško je od Vlade očekivati da radi sindikalni posao. Naša je uloga da pokažemo da su zaposlenici u školama, na fakultetima, u znanosti rješenjima koja proizlaze iz Zakona o plaćama i novim koeficijentima. I koeficijenti proizlaze iz izmjena tog zakona, dakle Zakon o plaćama je taj koji je stvorio ovaj nered, rekao je Stipić.

Očekuje da će prosvjed ‘po svim parametrima’ biti nešto veliko, jer paralelno sa svim aktivnostima koje ima, obilazi i županije. Do sada ih je obišao osam.

– Najčešće pitanje koje sam dobio je kad će autobusi. Ljudi žele doći u Zagreb, žele pokazati svoje nezadovoljstvo. Već sada znam da će biti u pitanju desetine škola gdje će doći svi radnici. Očekujemo jedan zaista veliki prosvjed putem kojeg će Vlada moći vidjeti razmjere tog nezadovoljstva, kaže Stipić.

Podsjetio je da bi da bi ocjenjivanje u javnim službama trebalo započeti za manje od 30 dana, od 1. siječnja 2025., a to bi u školama dovelo do podjela među radnicima koji jesu i nisu u povjerenstvu te sukoba među ravnateljima i radnicima, odnosno svega suprotnoga čemu se učenike u školama podučava. Smatra i da se novim zakonu smanjuje uloga sindikata u kolektivnim pregovorima. Stipić kaže i da povjerenstvo za revidiranje uredbe o koeficijentima njihovom nedavnom zahtjevu nije pristupilo žurno, kako su oni tražili.

– Oni sad sebi daju rokove od dva mjeseca, godine dana i ne znam što. Ako misle tako odugovlačiti nisu ni bili potrebni. Ovo se mora riješiti brzo i to će biti poruka s Markovog trga – odmah se suočite s našim zahtjevima, naše probleme riješite što prije, a ako to ne napravite tako, onda bi po sve, ali i po vas moglo biti još gore, rekao je Stipić.

Izdvojeni članak
Matija Kroflin i Željko Stipić

Sindikat traži rast koeficijenta za učitelje na 2,17: Tvrde da je prosječna plaća od 1.450 eura dokaz da su potplaćeni

Spremi su i na štrajk

Kroflin se na kraju osvrnuo i na pregovore o osnovici koji su u tijeku, odnosno dodatku temeljnog kolektivnog ugovora. Veli da to nije u koliziji s njihovim zahtjevima, već su to komplementarna pitanja budući da targetiraju ključne interese članova. Podsjetimo, sindikati, među ostalim, traže povećanje osnovice za deset posto, a Vlada nudi dva i to od 1. travnja 2025.

– Ovi sindikati su spremni na sve aktivnosti, uključujući i štrajk, ako ponuda Vlade (oko dodatka TKU i osnovice, op.a.) ostane takva kakva kakva jest, rekao je Kroflin dodavši da je sindikatima jedino prihvatljiv rast osnovice od 10 posto, koji Vlada smatra nerealnim.

Inače, Sindikat hrvatskih učitelja do srijede provodi izjašnjavanje članova o spremnosti na štrajk, a zbog loše ponude Vlade oko osnovice i ostalih pitanja koja se uređuju dodatkom TKU. Stipić kaže da je to jako dobro i da su oni početkom listopada propitali članstvo, ne samo o štrajku nego i ovom prosvjedu. Dodaje da su u Preporodu spremni za štrajk u bilo kojem formatu i da će sigurno u njemu sudjelovati. Sutra će se ponovno sastati s Vladom oko pregovora za dodatak TKU.

SUDJELUJTE U ANKETI:

Nastavnici, biste li sudjelovali u štrajku zbog posljednje ponude Vlade oko Temeljnog kolektivnog ugovora?