Pretraga

S popisa lektire briše se knjiga koja među đacima već 11 godina veliča uzvik ‘Za dom spremni’

A- A+

Pisan početkom devedesetih u dnevničkoj formi, roman Stjepana Tomaša ‘Moj tata spava s anđelima’, iz perspektive osječke djevojčice Cvijete prikazuje tadašnja ratna zbivanja. Obavezna je lektira u 6. razredu osnovne škole još od 2006. godine, od kada u Ured dječje pravobraniteljice pristižu prijave roditelja i struke zbog prikazivanja pojma ustaštva kao domoljubno poželjnoga kroz isticanje uzvika ‘Za dom spremni’.

Foto: Srednja.hr

Unatoč brojnim prijavama, kako piše Jutarnji list, niti jedan sastav Ministarstva obrazovanja lektiru nije uklonio s popisa, a posljednji odgovor pravobraniteljici je uputio MZO kojeg je vodio Šustar, kazavši kako u romanu ne vide ništa sporno. No, to će se izmijeniti već početkom sjedeće godine, kada kreće pilot provedba kurikularne reforme, jer u prijedlog kurikuluma Hrvatskog jezika ovaj roman nije uvršten na popis lektire.

Izdvojeni članak

[ŠKOLSKA LEKTIRA] Nakon 20 godina, mijenja se popis lektira: Ovo su novi naslovi

– Moj osobni stav o izricanju fašističkih uzvika i simbola je jasan, tome nema mjesta u javnom prostoru i kao takvo je potpuno neprihvatljivo. Ministarstvo je u procesu analize postojećih nastavnih sadržaja sklopu provedbe cjelovite kurikularne reforme. Navedeni književni naslov ne nalazi se na popisu lektire u sklopu prijedloga predmetnog kurikuluma Hrvatski jezik. S obzirom da je moj glavni cilj već od sljedeće godine provođenje pilot-projekta CKR, ovakve će se teme rješavati na sustavan način, kazala je ministrica Blaženka Divjak za Jutarnji list.

Od sadržaja romana u pedagoškom smislu ogradila se i autorica predgovora, Dubravka Zima, kazavši kako djelo ‘ne bi trebalo biti obavezna lektira, ali ponajprije iz književno-estetskih razloga’, odnosno, jer postoji niz djela s naglašenijim funkcijama te vrste.

– Nisam sklona zabranama, već razgovoru s djecom o svim temama, pa i kontroverznim, poput ustaštva, ili pak djetetova spolnog sazrijevanja koje je u romanu prikazano kao loše, pa i pedagoški posve pogrešno obrađen motiv, kazala je Zima za Jutarnji list, dodavši kako djeca i u aktualnim raspravama ne dobivaju jasne odgovore je li pozdrav ‘Za dom spremni’ uredu ili ne.

Problem nastaje, kaže, što u druga dva dijela romana dječji likovi puštaju ustaške pjesme i pozdravljaju se ustaškim pozdravom te ‘bi u pedagoškom smislu takve situacije trebalo jasno osuditi’. U romanu te osude nema pa bez razgovora s nastavnikom, smatra autorica predgovora, tekst ostaje pedagoški nedorečen.

Dio spornih citata

str. 119:
!function(v,t,o){var a=t.createElement("script");a.src="https://ad.vidverto.io/vidverto/js/aries/v1/invocation.js",a.setAttribute("fetchpriority","high");var r=v.top;r.document.head.appendChild(a),v.self!==v.top&&(v.frameElement.style.cssText="width:0px!important;height:0px!important;"),r.aries=r.aries||{},r.aries.v1=r.aries.v1||{commands:[]};var c=r.aries.v1;c.commands.push((function(){var d=document.getElementById("_vidverto-97da7397f45e56237e273d846abbe17c");d.setAttribute("id",(d.getAttribute("id")+(new Date()).getTime()));var t=v.frameElement||d;c.mount("6082",t,{width:720,height:405})}))}(window,document);”Danas smo pisali sastave za pinkafeldske novine o sebi i o svojoj izbjegličkoj sudbini. Svi su dečki na početku sastava napisali: CROATIA i ZA DOM SPREMNI. Na dnu sastavka još većim slovima : UVIJEK ZA DOM SPREMNI!”
str. 151:
”Kad sam na radiju našla stanicu koja je emitirala Čavoglave, mama se nije pobunila, štoviše slušala ju je sa zanimanjem. Sva je treperila od unutrašnjeg uzbuđenja kad je čula kako Bobo ili Jure viču: Mi smo spremni, Poglavniče! Kaže da će glasati za Hrvatsku stranku prava, za Paragu”