Savjet mladih Grada Zagreba: ‘Nismo prihvatili SDP-ov prijedlog uvođenja Građanskog jer Zagreb zaslužuje bolji model od riječkog’
Gradska skupština Grada Zagreba jučer je na sjednici odbila prijedlog o uvođenju Građanskog odgoja i obrazovanja kao izvannastavne aktivnosti u zagrebačke osnovne škole po tzv. riječkom modelu. Kako nam je jučer rekla gradska zastupnica Sandra Švaljek, Savjet mladih Grada Zagreba prethodno se zalagao za uvođenje GOO-a i o tome razgovarao s klubovima zastupnika, no mladi ipak nisu prihvatili zaključak o uvođenju izvannastavnog GOO-a. Zašto je tome tako, upitali smo predsjednika Savjeta mladih Grada Zagreba, Petra Jurišina.
Na jučerašnjoj sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba, većinom glasova odbijen je prijedlog o uvođenju Građanskog odgoja i obrazovanja, kao izvannastavne aktivnosti u zagrebačke osnovne škole, a prema tzv. riječkom modelu. Za uvođenje GOO-a kao izvannastavne aktivnosti bili su gradski zastupnici SDP-a, GLAS-a, Zagreb je naš, Naprijed Hrvatska, Za grad, Nova ljevica, Sandra Švaljek i dio HSLS-a. Protiv uvođenja GOO-a bili su gradski zastupnici iz stranaka Bandić Milan 365, HDZ i Neovisni za Hrvatsku. Suzdržani su bili zastupnici Radničke fronte i drugi dio HSLS-a.
O prijedlogu uvođenja izvannastavnog GOO-a u zagrebačke škole, očitovao se i Savjet mladih Grada Zagreba, koji na svojoj sjednici 19. travnja nije prihvatio Prijedlog zaključka o uvođenju izvannastavnog GOO-a većinom glasova (4 ‘za’, 0 ‘protiv’ i 5 ‘suzdržanih’). Zašto je tome tako, danas smo upitali Petra Jurišina, predsjednika Savjeta mladih Grada Zagreba.
Savjet mladih Grada Zagreba: ‘Riječki kurikulum treba unaprijediti i prilagoditi glavnom gradu Hrvatske’
Ustupio nam je izvještaj Savjeta mladih o uvođenju izvannastavnog GOO-a u zagrebačke škole, a u kojem stoji kako Savjet mladih nije prihvatio ovakav prijedlog zaključka Kluba SDP-a iz nekoliko razloga.
– Prvi i glavni razlog je taj što Grad Zagreb treba i zaslužuje bolji i kvalitetniji model GOO-a od onog riječkog koji se de facto još razvija. Smatramo da Zagreb ima veći ljudski, financijski i prostorni potencijal te da riječki kurikulum treba unaprijediti i prilagoditi glavnom gradu Hrvatske. Smatramo da bi zbog drugačije strukture Grada Zagreba trebalo razmisliti o dodatnom uključivanju Vijeća gradskih četvrti u izvođenje takve aktivnosti, ali u našem gradu djeluju i brojne udruge od kojih mladi mogu tako puno naučiti na direktan i zanimljiv način, a te udruge jednostavno ne djeluju na području ostatka Hrvatske, stoji u izvješću Savjeta mladih kojeg potpisuje Jurišin te dodaju kako bi trebalo inicijalno evaluirati implementaciju građanskog i u osnovnim i u srednjim školama, kako bi se omogućio kontinuitet učenja i razumijevanja, ali i prilagođenost sadržaja građanskog različitim dobnim skupinama, odnosno različitim strukama.
U Savjetu mladih od 11. mjeseca rade na optimalnom uvođenju GOO-a u škole
Kako stoji u izvještaju, Savjet mladih pitanje uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja smatra iznimno važnim te ističu da su od 11. mjeseca, kada su konstituirani, pa sve do danas radili na optimalnom rješenju uvođenja ovakvog oblika nastave u škole. Ističu i kako im se većina klubova zastupnika odazvala na konzultacije na ovu temu te kako svi klubovi shvaćaju ozbiljnost i važnost tema koje se provlače kroz GOO.
Ističu i kako je GOO kao aktivnost svojevrsna tabu tema na državnoj razini jer se ‘kao provodi’, a malo tko zna kako se, gdje se i tko ga provodi. U prosincu su se, na tribini sa svim zainteresiranim udrugama mladih i za mlade kao najaktivnijim predstavnicima mladih, svi složili da je GOO s temama koje donosi važan segment, ne samo školskog, već i cjeloživotnog obrazovanja.
GOO – važan i prioritetan problem Savjeta mladih
Savjet mladih Grada Zagreba sastao se i s Odjelom za školstvo Grada Rijeke, čije su rezultate evaluacije eksperimentalnog programa provođenja izvannastavnog GOO-a ocijenili pozitivnim i zanimljivim. U posljednjih mjesec dana, Savjet mladih obavio je konzultacije s predstavnicima civilnog društva u Zagrebu kojima su teme građanskog zapravo djelokrug rada (GOOD inicijativa, Štedopis i OAZA).
Zaključuju kako je GOO važna tema koja će se prije ili kasnije morati regulirati na kvalitetan način.
– Svjesni smo da uvođenje ovakve aktivnosti u školama uz blagoslov Skupštine podrazumijeva i određene financijske izdatke, ali vjerujte mi da je to s obzirom na zagrebački proračun zbilja minoran iznos novca. Iako nismo prihvatili ovakav prijedlog zaključka, još jednom napominjem da je građanski iznimno važan i prioritetan problem Savjeta mladih na koji treba gledati kao investiciju, ne kao uzaludni trošak, jer trošak neinformiranih i pasivnih mladih ljudi je dugoročno daleko veći i teži od ulaganja u kvalitetan i održivi obrazovni program, stoji u izvješću Savjeta mladih Grada Zagreba kojeg potpisuje njegov predsjednik, Petar Jurišin.
_________________________________________
Pročitajte sve o temi uvođenja GOO-a kao izvannastavne aktivnosti diljem Hrvatske:
3. Ovaj hrvatski grad ide dobro utabanim stopama Rijeke i uvodi Građanski odgoj u osnovne škole
4. Nakon Siska, i Istra će putem Rijeke: Obrazovat će učenike da budu i odgovorni građani
6. Još jedna županija u 10 svojih škola od jeseni uvodi Građanski odgoj kao izvannastavnu aktivnost
9. Riječki model Građanskog odgoja širi se na sjever Hrvatske: Po njemu će učiti i čakovečki učenici
10. Dan Građanskog odgoja: Grad Zagreb odbio, a Osijek prihvatio novu izvannastavnu aktivnost