Splitski gimnazijalci pripremili jela po 2.000 godina starim rimskim receptima
Već deset godina profesorica latinskog jezika u V. gimnaziji u Splitu Silvija Sinovčić vodi praktičnu izbornu nastavu, unutar koje učenici pripravljaju jela temeljena na rimskim receptima, starim i po 2.000 godina. Na taj način, putem okusa i mirisa, đaci mogu osjetiti dašak davno prošlog vremena te upoznati specijalitete koji su se onomad jeli i na našim prostorima. Ružmarin, kadulja, lovor, maslina, smokva, vinova loza te riba, neke su od nezaobilaznih rimskih namirnica, a evo što su od njih i nekih drugih sastojaka napravile četiri učenice V. gimnazije.
Da nastava latinskog jezika, može biti itekako zabavna, praktična i živa, pravi je primjer ideja profesorice latinskog jezika u V. gimnaziji ‘Vladimir Nazor’ u Splitu Silvije Sinovčić. Ona naime već deset godina vodi praktičnu izbornu nastavu, unutar koje učenici pripravljaju jela temeljena na rimskim receptima, starim 2.000 godina. Kuhinja im na taj način može dobro poslužiti kao vremenski stroj, pomoću kojeg će se barem na momente vratiti u duboku prošlost.
Rimljani su cijenili slastan mediteranski obrok
– Ideja se javila nakon što sam i sama prisustvovala jednoj ovakvoj svečanoj gozbi odnosno degustaciji prije 10 godina. I od tada svake godine za redom s učenicima pripremam ova jela, govori profesorica Silvija Sinovčić u HTV-ovoj emisiji More.
Dodaje da je ova praktična nastava iz latinskog dobrovoljna, ali da svake godine ima zainteresiranih.
Obzirom da su se Rimljani vrlo rano zainteresirali za našu obalu te u velikom broju naseljavali ta, ali i unutarnja područja, recepti koji su se pripravljali, svakako su dio i naše nematerijalne baštine.
Ono što je iz sastojaka glavnine jela može uočiti je da su izuzetno cijenili zdrav mediteranski obrok.
Ružmarin, kadulja, lovor, maslina, smokva, vinova loza te riba tek su neke od nezaobilaznih rimskih namirnica.
Ovis apalis, globi kuglice i druga jela
No, naravno nisu svi Rimljani primjerice iz Salone te drugih naselja na našoj obali jeli istovjetna jela, kao što to nije slučaj ni danas.
– Siromašni su za doručak jeli kruh, koji su umakali naprimjer u vino, zatim sir, jaja.
Za ručak su jeli nešto što bi ostalo od hladnog pečenja, nisu pili čisto vino, poznato je jedno desertno vino Musum, koje se radilo uz pomoć meda, objasnila je u emisiji More profesorica Sinovčić.
Učenice V. gimnazije su pak pripremile nekoliko jela, od jednostavnijih hladnih, preko peciva te okruglica od sira i griza.
Neka od njih su ovis apalis (tvrdo kuhana jaja, pinjoli, ružmarin, maslinovo ulje, med, ocat), globi kuglice koje se rade od smjese griza i kravljeg sira, te meda, maka i maslinovog ulja. Zatim savilum, priprema se od 800 grama ovčjeg sira, 160 grama brašna, jednog jajeta, soli i meda te libum koji se sprvalja od slanog ovčjeg sira, brašna, jednog jajeta te lovorovog lišća.
Više o pripremi pogledajte na ovom linku. Prilog kreće od 19. minute.