Don Ivan Grubišić traži referendum za ukidanje vjeronauka u školama i njegovo izvođenje u crkvama. Pokreće inicijativu za skupljanje potpisa za referendum na kojem bi građani odlučivali jesu li za to da vjeronauk iz škola vrate u crkve.
Učenika koji ne pohađaju vjeronauk u osnovnim školama, prema podacima e-Matice, ima oko 15 posto. Bivši ministar Željko Jovanović na početku svojeg mandata tražio je da se vjeronauk kao izborni predmet predaje prvi ili zadnji sat kako učenici koji ga ne odaberu, ne bi imali rupe u nastavi.
Don Grubišić traži volontere za skupljanje potpisa
Ja ću predložiti, a tko će to provesti, vidjet ćemo. Očekujem da će se javiti volonteri koji bi prikupljali potpise Vjeronauk ne bi smio opterećivati sadržaje i ulogu civilnog društva. Hrvatska je ustavom definirana kao civilna država, izjavio je bivši saborski zastupnik don Ivan Grubišić za index.hr.
Za vrijeme Jugoslavije vjeronauk je bio službeno zabranjen u javnim školama 1952. godine, a Teološki fakultet u Zagrebu bio je isključen iz Sveučilišta.
Katolički vjeronauk u Republici Hrvatskoj uveden je 1992. godine temeljem ugovora između Republike Hrvatske i Svete Stolice kao izborni predmet u osnovnoj i obavezni izborni predmet u srednjoj školi umjesto kojeg se može birati etika.
Predsjednik vijeća HBK misli da se reformom pokušava onemogućiti predavanje vjeronauka
Predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju nadbiskup đakovačko-osječki mons. Đuro Hranić upozorio je, pak, da se reformama u školstvu pokušava onemogućiti predavanje vjeronauka, čime se, kako kaže, taj predmet gura u diskriminirajući položaj, a vjeroučiteljima, zbog smanjene satnice dovodi u pitanje egzistencija, prenosi index.hr.
Podsjetio je i na dopis ministra znanosti, obrazovanja i sporta od 12. travnja 2012. kojim se propisuje izvođenje vjeronaučne nastave samo prvi i zadnji sat. Taj dopis, smatra biskup Hranić, potiče sugestije da je vjeronauk kriv zato što djeca koja ga ne pohađaju imaju neorganizirano vrijeme tijekom trajanja nastave.