Pretraga

Tajnici i računovođe škola izrazili nezadovoljstvo oko svog statusa: Traže žurno rješavanje tog problema

A- A+

Završilo je savjetovanje s javnošću o Obrascu prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi. Iako je posljednjih par godina najavljivano kako će se ići u potpuno novi Zakon o odgoju i obrazovanju, iz MZO-a su nam ovog mjeseca potvrdili kako se to ipak neće dogoditi. Još nije poznato o kakvim će se točno izmjenama raditi, ali su zato tajnici i voditelji računovodstva u školama izrazili svoje nezadovoljstvo oko svog statusa.

stol s hrpom papira u fasciklima

Foto: Canva

Gotovo 500 komentara s prijedlozima o izmjenama i dopunama Obrasca prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi pristiglo je na javnom savjetovanju koje je trajalo do 19. listopada. Ministarstvo znanosti i obrazovanja je objavilo rezultate savjetovanja gdje je najviše komentara bilo vezano za status tajnika i voditelja računovodstva koji traže da se izjednači sa statusom stručnog suradnika.

– Od 2001. do 2013. tajnici i voditelji računovodstva (VSS) imali su isti koeficijent kao i učitelji, nastavnici i stručni suradnici (VSS). Političkom odlukom koeficijent je smanjen u 2013. i od tada se nije izjednačio s koeficijentom učitelja, nastavnika i stručnih suradnika. Od 2013. poslovi tajnika i voditelja računovodstva u školi postaju sve složeniji na način da se kontinuirano povećava opseg i raznovrsnost poslova koje obavljaju uz visok stupanj samostalnosti u radu, glasi jedan komentar.

‘Voditelji računovodstva i tajnici već sada odrađuju preveliki obujam i količinu posla’

Dodali su i kako i koeficijenti trebaju biti izjednačeni kao nastavnicima i stručnim suradnicima te svima omogućiti napredovanje. Smatraju i da Zakonom treba status tajnika škole i voditelja računovodstva izjednačiti sa statusom stručnog suradnika kako bi se reformski procesi mogli kvalitetno obavljati.

– U sustavu je došlo do velikih promjena koje su se odrazile na sva radna mjesta zbog složenosti i povećanog opsega poslova. Podržavam izmjene i dopune novog Zakona koji će omogućiti kvalitetan odgoj i obrazovanje, no imajte na umu da voditelji računovodstva i tajnici već sada odrađuju preveliki obujam i količinu posla, a to se nikako ne uklapa u ideju racionalnog korištenja postojećih radnih resursa. Modernizacijom sustava odgoja i obrazovanja bi trebali zadržati kvalitetan i stručan kadar te im omogućiti podršku i administrativno rasterećenje u vidu zapošljavanja računovodstvenog referenta (SSS) i administratora (SSS) kao pomoć učinkovitoj i kvalitetnoj provedbi reforme sustava odgoja i obrazovanja, poručili su u komentarima tajnici i voditelji računovodstva.

Podsjetimo, već se godinama najavljivao potpuno novi Zakon o odgoju i obrazovanju, ali Ministarstvo je odlučilo, barem za sada, ipak donijeti još jednu izmjenu Zakona i to 16. po redu otkako je donesen 2008. godine. Iako se ne zna što će se time točno izmijeniti, pa tako ni hoće li se riješiti status tajnika i voditelja računovodstva u školama, iz MZO-a su nam ranije ovog mjeseca okvirno otkrili na kojim će se temama raditi u izmjeni Zakona.

– Kako bi neka rješenja o kojima postoji veliki stupanj suglasja što prije stupila na snagu, donesena je odluka da se prvo ide s izmjenama Zakona kojima će se regulirati teme poput rada umirovljenika, rada STEM stipendista u školama, i ostale teme o kojima je postignut konsenzus i nije potrebna šira i dulja javna rasprava, naveli su nam tada iz Ureda za odnose s javnošću MZO-a.

Izdvojeni članak
Radovan Fuchs i Željko Stipić

Ništa od pompozno najavljivanog novog Zakona za škole, barem u 2023.: ‘Za moju lakovjernost nema opravdanja’

Iz MZO-a su nam potvrdili kako je donošenje novog Zakona i dalje u planu

Iz MZO-a su nam objasnili i zašto se ponovno ne ide u izradu novog Zakona o odgoju i obrazovanju. Istaknuli su kako je donošenje novog Zakona, kojim će se regulirati šira pitanja, svakako i dalje u planu ‘te će njegovo upućivanje u proceduru biti predviđeno za iduću godinu.’

– Nacrt teksta prijedloga cjelovitog novog Zakona je gotovo u potpunosti završen, međutim, s obzirom da se radi o temeljnom Zakonu, vezano uz isti potrebno je provesti široku javnu raspravu i ostaviti dovoljno vremena da se u stručnoj  javnosti postigne određeni stupanj suglasja oko nekih rješenja koja su novim Zakonom predložena, naveli su iz MZO-a.

Sada su u odgovorima na komentare u savjetovanju s javnošću o Obrascu prethodne procjene za Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o odgoju i obrazovanju otkrili još jedan razlog zašto se išlo samo na određene promjene, a ne potpuno novi Zakon.

– Donošenje izmjena i dopuna Zakona potrebno je zbog usklađivanja pojedinih odredaba s Nacionalnom razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030. godine (Narodne novine, broj 13/2021), kao i s Nacionalnim planom oporavka i otpornosti 2021.-2026., napisali su u komentarima iz MZO-a.