Pretraga

U susjednoj Sloveniji rastu plaće, evo koliko će po novom učiteljima biti osnovna bruto

A- A+

U Hrvatskoj su u punom jeku pregovori oko dodatka temeljnom kolektivnom ugovoru, a ključni dio pregovora je rast osnovice u državnoj i javnoj službi. Pa je zanimljivo promotriti stanje u susjednoj nam Sloveniji. Ondje će doći do rasta bruto osnovnih plaća u javnom sektoru za prosječno 19 posto i to u šest obroka, do 2028. Slovenskim učiteljima početnicima će u tom razdoblju osnovna plaća narasti na 2.135 eura bruto.

učionica u pozadini crno-bijela, naprijed ruka koja drži novčanice eura

Foto: Canva

S Novom godinom susjedna nam Slovenija uvodi revidirani sustav plaća u javnom sektoru kojeg čine svi proračunski korisnici, njih 190.000. To, među ostalim, uključuje i povećanje plaća koje će u Sloveniji biti podijeljeno u šest obroka. Prvi obrok predviđen je za 1. siječnja 2025. godine, a posljednji za 1. siječnja 2028. godine. Kako prenosi rtvslo.si, prema procjenama bi povećanje osnovnih plaća proračunskih korisnika trebalo bi iznositi u prosjeku 19 posto, odnosno u prosjeku bi plaće trebale porasti za 380 eura bruto. U ovaj iznos nisu uračunate povišice zaposlenicima čija je osnovna plaća trenutačno niža od minimalne.

Oni koji primaju najviše plaće povišice dobit će svoje posljednje povišice 1. siječnja 2028. Budući da se povišice osnovne bruto plaće razlikuju po veličini, neki će zaposlenici dobiti svoju punu povišicu ranije. Prema nekim procjenama, punu povišicu u prve dvije godine trebalo bi dobiti oko 100.000 državnih službenika, navodi rtvslo.si.

Osnovna bruto plaća učitelja početnika u Sloveniji raste na 2.135 eura

Što to znači za konkretne struke? Prema popisu radnih mjesta s podacima o nominalnom i postotnom povećanju osnovnih bruto plaća koje je objavila rtvslo.si, trenutačna početna plaća učiteljice u Sloveniji iznosi 1.669 eura bruto. Nova početna plaća iznosit će 2.135 eura bruto, što je povećanje za 466 eura bruto, odnosno 28 posto. Istu bruto plaću imaju i istu povišicu dobivaju i knjižničari. Pomoćnik učitelja – početnik, što je u Sloveniji osoba koja obavlja nenastavne poslove koji pomažu nastavnom osoblju te čuva i nadzire djecu, sada ima osnovnu plaću 1.268 eura bruto, ona raste za 368 eura i nova početna plaća bit će mu 1.636 eura bruto. Rtvslo.si objavio je i iznos povišice za docente i znanstvene suradnike kojima je sada osnovna plaća 2.890 eura bruto, a nova početna iznosit će 3.426 bruto.

Nova platna ljestvica u Sloveniji ima 67 platnih razreda i razlika između platnih razreda u novom sustavu plaća je tri posto umjesto dosadašnjih četiri. Procijenjeni omjer najvišeg i najnižeg platnog razreda je jedan prema sedam. Osnovna plaća u prvom platnom razredu utvrđuje se u vrijednosti minimalne plaće u 2024. godini, koja iznosi 1253,90 eura bruto. Osnovna plaća u najvišem platnom razredu procijenjena je na 8.821,04 eura bruto, prenosi rtvslo.si.

Izdvojeni članak
učionica i euri u crno bijeloj pozadini

Objavljene prosječne i medijalne plaće nastavnika za rujan: Onima s najnižim zvanjem 1.551 euro neto

Kakvo je trenutno stanje s neto plaćama u usporedbi s Hrvatskom?

Podsjetimo, prema posljednjim podacima Ministarstva obrazovanja za rujan, u Hrvatskoj je prosječna plaća učitelja u osnovnoj školi koji nije odlučio napredovati je 2.057 eura bruto, odnosno 1.452 eura neto. Prosječna bruto plaća učitelja koji su napredovali do najvišeg zvanja, izvrsnog savjetnika, u osnovnoj školi u Hrvatskoj iznosi u rujnu 3.057 eura, dok je neto 2.084 eura. Zadnje podatke o bruto i neto plaćama u srednjim školama možete pronaći ovdje.

U svibnju 2024. je, nakon konferencije u Podgorici, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama izvijestio kako je tada u Sloveniji prosječna plaća učitelja s visokom stručnom spremom iznosila 2.492 eura bruto, što je oko 1.713,94 eura neto (s olakšicom za dvoje djece), odnosno 1.591,93 eura neto za one bez djece. U tadašnjem izvještaju sindikata piše i da je minimalna plaća za učitelja i odgajatelja u Sloveniji iznosila 1.614,40 eura bruto, a to je oko 1.168,75 eura neto (s olakšicom za dvoje djece), odnosno 1.086,03 eura neto za one bez djece.

Plaće učitelja u Sloveniji (svibanj 2024.) i Hrvatskoj (rujan 2024.) | izvor podataka za Hrvatsku: MZOM, izvor podataka za Sloveniju: Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama

Spomenimo i da je prosječna plaća docenata u Hrvatskoj za ožujak, od primjene novih koeficijenata, bila 3.379 eura, a neto 2.042, a podatke za isti mjesec na drugim znanstveno-nastavnim mjestima možete vidjeti ovdje. U Hrvatskoj su trenutno u tijeku pregovori oko dodatka temeljnom kolektivnom ugovoru. Jedina novost u posljednjoj ponudi Vlade je dodatni rast osnovice za plaću u rujnu 2025. za dva posto uz isti rast u ožujku 2025. Sindikati su korigirali svoj raniji zahtjev o kojem više možete čitati na poveznici.

Izdvojeni članak

Vlada sindikatima dala novu ponudu oko plaća i dodataka, evo kako ona izgleda

Usklađivanje plaća s inflacijom

Slovenski medij navodi i da se novim sustavom plaća u Sloveniji zadržava dosadašnji broj mogućih napredovanja za ukupno deset platnih razreda. No, zbog manjeg raspona između platnih razreda, povećanje plaće bit će manje pri napredovanju. Napredovanje se više neće temeljiti na godišnjim evaluacijama, već će biti automatsko, pri čemu će napredovanje biti brže na početku karijere. Prema novom sustavu, dobna dob s kojom će državni službenik dobiti dodatnih pet dana godišnjeg odmora postupno će se podizati s 50 na 55 godina. Također, regres za godišnji odmor sljedeće će godine U Sloveniji biti pet posto veći od minimalne plaće, a 2026. deset posto.

I dok u 2025. u Sloveniji neće biti usklađivanja plaća sa stopom inflacije, i u prijelaznom razdoblju predviđeno je usklađivanje ako rast potrošačkih cijena prijeđe određeni postotak: 1,8 posto u 2026., 1,6 posto u 2027. i 1 posto u 2028. godini. U te tri godine plaće bi se usklađivale u vrijednosti razlike između inflacije i tog postotka. U novom sustavu, prvi put u 2029. godini, plaće će se svake godine usklađivati ​​u iznosu od 80 posto rasta potrošačkih cijena, ako do 1. travnja ne bude drugačije dogovoreno, prenosi rtvslo.si.