Pretraga

Usred godine učenici ostaju bez škole: Zbog milijunskog duga gasi se Zadarska privatna gimnazija

A- A+

Trgovački sud gasi Zadarsku privatnu gimnaziju. Kako doznaje Zadarski list, razlog je prezaduženost, a radi se o iznosu od 6.2 milijuna kuna. Ravnateljica gimnazije Anka Marić kaže kako su preko svojih odvjetnika uložili žalbu na ovo rješenje Visokom trgovačkom sudu.

Zadarska privatna gimnazija | Foto: Screenshot Google Maps

Izdvojeni članak

10 škola u Zadarskoj županiji koje upisuju najbolji učenici

Trgovački sud u Zadru prije nekoliko je dana otvorio i zaključio stečajni postupak nad Zadarskom privatnom gimnazijom s pravom javnosti. Kako ističe ravnateljica Anka Marić, gimnazija broji 23 zaposlenika i 105 učenika od 1. do 4. razreda. No, to ne znači da se gimnazija odmah briše iz sudskog registra, potvrdila je ravnateljica, a preko svojih su odvjetnika uložili i žalbu na ovo rješenje, piše Zadarski list.

Razlog zatvaranja gimnazije je dug od 6.2 milijuna kuna

Kako stoji u obrazloženju rješenja sutkinje Ane Markač, FINA je sudu dostavila prijedlog za otvaranje stečajnog postupka nad Zadarskom privatnom gimnazijom. Protiv dva rješenja Suda, spomenuta gimnazija je podnijela žalbu. Dok je prvo rješenje Visoki trgovački sud poništio, u drugom je veći dio žalbe gimnazije odbio. Visoki je sud pozvao osobe koje imaju pravni interes za provedbom stečajnog postupka nad ovim dužnikom da solidarno predujme iznos od 14.645 kuna potreban za pokriće troškova vođenja stečajnog postupka nad ovim dužnikom. U zadanom roku nitko od vjerovnika nije predujmio novac.

Privremeni stečajni upravitelj Branko Morić u izvješću iz kolovoza navodi prezaduženost i nesposobnost za plaćanje kao razloge rješenja koje predviđa zatvaranje privatne gimnazije.

– Dužnik ima neprekidno blokiran žiro-račun od 16. prosinca 2016. godine, nema unovčive materijalne imovine ni brzo naplative financijske imovine, odnosno za naplatu financijske imovine treba voditi sudske i ovršne postupke, s neizvjesnim završetkom. Istodobno dugoročne obveze po osnovu kredita iznose 931.590 kuna, a kratkoročne obveze iznose ukupno 5.308.221 kunu, tako da ukupne obveze dužnika iznose 6,2 milijuna kuna. Potraživanja dužnika su nenaplativa, slijedom čega se u stečajnom postupku ne mogu pokriti troškovi stečajnog postupka ni vjerovnici, niti ima financijskih uvjeta potrebnih za nastavak poslovanja i djelatnosti, kazao je Morić za Zadarski list te naveo kako dugotrajna imovina dužnika na dan 31. prosinca 2016. iznosi ukupno 256.859 kuna.

Ravnateljica Marić potvrdila kako osnivaju novu srednju školu

Ravnateljica gore spomenute gimnazije potvrdila je Zadarskom listu kako su u postupku osnivanja nove srednje škole. Ukoliko dođe do ukidanja Zadarske privatne gimnazije, kaže, taj će potez osigurati njihovim učenicima redovan završetak školovanja.

– Mogu reći kako smo u postupku osnivanja nove srednje škole, jednu ispravu već posjedujemo, a još čekamo konačnu potvrdu Ministarstva obrazovanja. Novu školu osnivamo kako bi, u slučaju da se Gimnazija ugasi, naši učenici mogli normalno završiti ovu školsku godinu, a naši zaposlenici imali gdje nastaviti raditi, rekla je ravnateljica Marić.

Tri milijuna kuna školarine

Nematerijalnu imovinu čine ulaganja izvršena u adaptaciju i uređenje tuđeg prostora za koja nije realno da će se moći naplatiti u stečajnom postupku. Dugotrajna materijalna imovina sastoji se od starog školskog namještaja i drvenarije, uglavnom otpisanog ili male vrijednosti, te računala i informatičke opreme, najvećim dijelom otpisanih, a što bi se sve vrlo teško moglo unovčiti. Dugotrajnu financijsku imovinu čine dugoročni zajmovi OŠ Nova u vrijednosti od 287.043,53 kune i dugoročni zajmovi Nikici Simiću, jednom od osnivača Gimnazije, u iznosu 562.356,68 kuna. Povrat navedenih zajmova reguliran je ugovorom i moguć je vjerojatno uz vođenje sudskih i ovršnih postupaka. Dužnikova potraživanja od kupaca iznose nešto više od tri milijuna kuna, a odnose se uglavnom na potraživanja za školarinu i to u iznosu 2.941.046,58 kuna. Dio potraživanja je u zastari, a dio duga je za iduće razdoblje i moći će se naplatiti po ugovorenoj dinamici ako se djelatnost Gimnazije nastavi, a što znači da nije realna naplata u slučaju otvaranja stečajnog postupka i prestanka djelatnosti, navodi stečajni upravitelj.

Moguće je da će doći do gašenja škole koju još uvijek pohađaju učenici

Izdvojeni članak

Kako je srednjoškolac Karlo digao čitav Zadar na noge i skupio novac za liječenje bolesne sugrađanke

Zadarski list tražio je od Odvjetničkog društva Kotlar, Vidov i partneri, zastupnika privatne gimnazije u stečajnom postupku, pravno tumačenje ove situacije. Odvjetnik Franko Kotlar naveo je kako su u žalbi na brisanje gimnazije iz sudskog registra naveli kako treba uzeti u obzir da se radi o školi koju pohađaju učenici, a ne o tvrtki.

– Premda zakon omogućuje brisanje škole iz sudskog registra, u sudskoj praksi nismo naišli na takvu odluku. Ipak, u Hrvatskoj je već bilo odluka o brisanju škola iz sudskog registra, ali isključivo odlukom osnivača tih škola, tvrdi Kotlar.