Pretraga

Vlada predložila nove koeficijente za zaposlene u školstvu, no mnogi nisu zadovoljni

A- A+

Koeficijenti – tema koja je posljednjih dana, pa čak i tjedana, vruća u prosvjetarskim krugovima. Još se u listopadu znalo da će se ići u novu uredbu o koeficijentima složenosti posla i to najkasnije do 1. ožujka. Dio je to paketa dogovora Vlade i sindikata državnih i javnih službi, pod koje spadaju i zaposleni u obrazovanju, o povećanju osnovice za pet posto kao i ostalih dodataka na plaću. O koeficijentima se špekuliralo još u prosincu, a Sindikat Preporod je početkom siječnja odlučio objaviti kakve koeficijente Vlada nudi zaposlenima u školstvu. S koeficijentima je u javnost izašao i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Prema prvim reakcijama, od nastavnika do profesora, malo tko je zadovoljan ponudom. U našoj anketi stoga pitamo – jeste li vi zadovoljni novim koeficijentima koje nudi Vlada?

euro, kalkulator

Foto: srednja.hr

Uredba o novim koeficijentima složenosti poslova za zaposlene u državnim i javnim službama, što uključuje i zaposlene u obrazovnom sustavu, treba biti donesena najkasnije do 1. ožujka.

Sindikati objavili prijedloge koeficijenata koje im je Vlada stavila na stol

No, o koeficijentima se priča još od prosinca prošle godine kada nam je predsjednik Sindikata Preporod, Željko Stipić, neslužbeno rekao za koliko bi se bazični koeficijent neunaprijeđenog učitelja i nastavnika trebao povećati.

Početkom siječnja Stipić je i službeno objavio koeficijente koje Vlada predlaže za zaposlenike osnovnih i srednjih škola. Bazični koeficijent učitelja od 1,406, u odnosu na postojeći hibridni koeficijent koji je 1,737,  prema prijedlogu Vlade trebao bi rasti na 1,95.  Isti koeficijent Vlada predlaže i za asistente na fakultetima i institutima, vidljivo je to iz prijedloga uredbe koji je ovog tjedna objavio Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja.

Izdvojeni članak

Poznato kada bi zaposlenici škola trebali dobiti sljedeće povećanje plaće, krenuli novi pregovori

Ministar Piletić: Prijedlozi koeficijenata nisu konačni

Prema prvim reakcijama na nastavnika i profesora, izgleda kako većina zaposlenih u školstvu nije zadovoljna ponuđenim koeficijentima Vlade. Nisu zadovoljni ni iz NSZVO-a koji su rekli kako će zatražiti korigiranje koeficijenata za položajna radna mjesta te da se drugi obećani sastanak održi u što je moguće kraćem roku kako bis dobili dodatne informacije o prijedlozima Vlade te kako bi, po potrebi, mogli dati protuprijedloge.

Ministar rada Marin Piletić je nakon prvog sastanaka sa sindikatima državnih i javnih službi oko Temeljnog kolektivnog ugovora rekao kako prijedlozi koeficijenata nisu konačni te da je Vlada spremna na korekciju, ali ‘ne previše’. Kako se uopće obračunava plaća zaposlenima u obrazovanju i kako se određuje koeficijent složenosti posla možete pročitati ovdje. U anketi ispod možete nam dati svoje mišljenje o tome jeste li zadovoljni koeficijentima u školstvu koje je predložila Vlada.

Jeste li zadovoljni koeficijentima u školstvu koje je predložila Vlada?