Vlada usvojila prijedlog zakona, Šoić: ‘Dokida se mogućnost zlouporabe prijavljivanja učitelja’
Na današnjoj sjednici Vlade usvojen je prijedlog Zakona o prosvjetnoj inspekciji. Uskoro će u saborsku proceduru, a nastavnica Tamara Šoić, koja je i pokrenula priču o ukidanju anonimnih prijava, kaže kako je zadovoljna.
– Na sjednici Vlade, ministar Fuchs predložio je ukidanje anonimnih prijava. Obveza je inspekcije obavijestiti podnositelja o rezultatima nadzora. Ime podnositelja prijave može ostati poznato samo inspekciji, ne i onome tko je prijavljen, ako podnositelj to traži. Ono što je najvažnije u svemu, ovim se prijedlogom dokida mogućnost zlouporabe prijavljivanja. A to je bilo nešto što je nas nastavnike najviše mučilo. Nerijetko su dolazile prijave potpisane u ime “zabrinutih roditelja ili građana”, a obično su se iza takvih prijava skrivali osobni obračuni s nastavnikom, priča Tamara Šoić, nastavnica koja je i pokrenula ukidanje anonimnih prijava.
Šoić: Ponekad je teško biti objektivan
Šoić je zadovoljna prijedlogom Zakona o prosvjetnoj inspekciji, koji je Vlada jednoglasno usvojila, a koji sada ide u saborsku proceduru. U redu joj je i što će imena prijavitelja nastavnicima i dalje ostati nepoznata.
– Podržavam mogućnost da prijavitelj ostane poznat samo inspekciji jer se na taj način omogućuje objektivan odnos nastavnika prema prijavitelju. Bez obzira što smo svi profesionalci u svom poslu, ponekad je teško biti objektivan kada je riječ o zlonamjernoj optužbi na naš rad. U svakom slučaju, nadam se da će prosvjetna inspekcija nakon ovih izmjena pokazati profesionalnost, što do sada, zbog mogućnosti koju su otvarale anonimne prijave, često, nije bio slučaj, zaključuje Šoić.
Sindikat: Previše se ovlasti daje inspektorima
Podsjetimo, o izmjenama Zakona o prosvjetnoj inspekciji priča se već dulje vrijeme. Iako se Ministarstvo znanosti i obrazovanja pohvalilo kako se njime konačno ukidaju anonimne prijave nastavnika, sudeći prema komentarima nastavnika, čini se da odgovor na pitanje iz naslova i nije tako jednostavan. Jednu od najvećih kritika uputio je Sindikat hrvatskih učitelja, o čemu smo pisali još dok je javna rasprava bila otvorena.
Iz Sindikata su istaknuli kako ‘ovakva parcijalna rješenja ne doprinose učinkovitosti rada Sektora za inspekcijski nadzor’ te smatraju da ovim izmjenama anonimne prijave nisu u potpunosti ukinute jer i dalje prijavitelj ostaje nepoznat nastavnicima koje je prijavio. Upozorili su i da ‘provođenje funkcionalnosti očito ostaje na slobodnoj procjeni inspektora što umanjuje transparentnost samog postupka’, no MZO je odbio njihove prijedloge.
Izmjene Zakona uskoro bi se trebale naći i na dnevnom redu Hrvatskog sabora.