Zabrinjavajući rezultati: Rad na određeno vrijeme masovno se zloupotrebljava
Rezultati istraživanja Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu i Saveza samostalnih sindikata Hrvatske pokazali su porazne rezultate o stanju ugovora na određeno u Hrvatskoj. Najviše zabrinjavaju rezultati o raširenosti rada na određeno i zabrinjavajućem trendu njegova kontinuirana rasta u Hrvatskoj. Upravo je rad na određeno vrlo čest slučaj u školama.
Nerijetko se događa da su nastavnici žrtve zlouporabe ugovora na određeno. Institut za društvena istraživanja u Zagrebu i Savez samostalnih sindikata Hrvatske upravo su o tome proveli istraživanje te su predstavljeni rezultati anketnog istraživanja na uzorku od 764 ispitanika.
– Istraživanje je pokazalo zabrinjavajuće rezultate. Među osobama koje su radile na određeno vrijeme, gotovo polovica, odnosno njih 46 posto, doživjela je barem jedan oblik nejednakog postupanja na radnome mjestu, a zaposleni na određeno češće izvještavaju o negativnim posljedicama posla na druge aspekte života nego stalno zaposleni radnici, stoji u priopćenju Sindikata.
‘Osobe zaposlene na određeno imaju niža primanja, češće rade nedjeljom i blagdanima…’
Napominju da se Zakonom o radu izričito jamče jednaki uvjeti rada i mogućnosti usavršavanja zaposlenih na određeno i neodređeno.
– No, 24 posto osoba s iskustvom rada na određeno smatra kako nisu imali jednaku plaću, 22 posto je onih koji smatraju da nisu mogli jednako birati termine godišnjeg odmora i slobodnih dana, a 17 posto njih smatra kako nisu mogli jednako ostvariti pravo na bolovanje. Osobe zaposlene na određeno, među ostalim, imaju niža primanja, rjeđe ostvaruju materijalna prava na naknadu za prijevoz i regres, te pravo na božićnicu i uskrsnicu. Imaju i manje plaćenih edukacija i usavršavanja, češće su prekvalificirane za svoj posao, češće rade u smjenama, nedjeljom i blagdanima, a rjeđe rade u struci, poručili su iz Sindikata.
‘Na određeno vrijeme zapošljava se najčešće u svrhu probnoga rada’
Osim toga, istraživanje je pokazalo da 34 posto zaposlenih na određeno smatra da ima izrazito otežan pristup financijskim uslugama poput kredita, minusa i rata, u odnosu na devet posto zaposlenih na neodređeno. Isto tako, 21 posto zaposlenih na određeno smatra kako im je izrazito otežano postizanje stabilne financijske situacije u odnosu na devet posto među zaposlenima na neodređeno.
– Istraživanje je pokazalo i kako se na određeno vrijeme zapošljava najčešće u svrhu probnoga rada i to čak u 38 posto slučajeva, što je izravna zloupotreba ovog oblika ugovora o radu. Probni rad nije zakonski dozvoljen razlog zapošljavanja na određeno vrijeme, već u tu svrhu služi institut probnog rada unutar zapošljavanja na neodređeno. Navedeni rezultati još su porazniji kada se u obzir uzmu podaci koji govore o raširenosti rada na određeno i zabrinjavajućem trendu njegova kontinuirana rasta u Hrvatskoj, objasnili su iz Sindikata.
Hrvatska je na prvom mjestu u EU po broju ugovora na određeno izrazito kratkog trajanja
Zakon o radu definira kako je rad na određeno iznimka. Unatoč tome 2019. godine je među osobama koje su se zaposlile uz posredovanje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, njih 88 posto zaposlilo se na određeno vrijeme. Isto tako, 2020. godine u pravnim je osobama na određeno vrijeme bilo zaposleno 16,2 posto radnika, u odnosu na 2010. godinu kada je taj udio iznosio 12,1 posto. Uz najbrži rast broja ugovora na određeno vrijeme u Europskoj uniji, Hrvatska je posljednjih godina uvjerljivo na prvom mjestu u Europskoj uniji po broju ugovora na određeno vrijeme izrazito kratkoga trajanja, od jednog do tri mjeseca.
– Rad na određeno u Hrvatskoj daleko je od iznimke i prisutan je trend njegove normalizacije i zloupotrebe. Mehanizmi koji bi trebali osigurati jednakost zaposlenih na određeno i neodređeno ne funkcioniraju, a razlike u negativnom utjecaju i posljedicama posla na privatni život se s dobi, pogotovo kod radnika i radnica starijih od 35 godina, samo povećavaju, rekla je Katarina Jaklin s Instituta za društvena istraživanja u Zagrebu koja je činila istraživački tim uz Jelenu Ostojić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu i Sunčicu Brnardić iz Saveza samostalnih sindikata Hrvatske.
‘Sindikati će rezultate ovoga istraživanja iskoristiti u nastavku pregovora’
Rezultati istraživanja predstavljeni su tijekom procesa izrade novog Zakonu o radu koja je u tijeku i u kojem je udio radnika zaposlenih na određeno identificiran kao jedan od ključnih problema na tržištu rada u Hrvatskoj.
– Sindikati će rezultate ovoga istraživanja iskoristiti u nastavku pregovora, tražeći odlučnije i učinkovitije mjere od onih koje je dosad predložila Vlada s ciljem smanjivanja udjela ugovora na određeno vrijeme, prije svega kroz smanjenje ukupnog dozvoljenog trajanja svih uzastopnih ugovora o radu na određeno vrijeme s tri na dvije godine, uvođenje prava na otpremninu nakon dvije godina rada na određeno, te prebacivanje tereta dokazivanja s radnika na poslodavca u slučaju da je ugovor na određeno vrijeme sklopljen protivno Zakonu, zaključili su iz Sindikata.