Pretraga

Zbog novog protokola u školama sindikati imaju ultimatum za ministarstvo: ‘Tražimo garancije’

A- A+

U radu povjerenstva koje je odlučivalo o novim sigurnosnim mjerama u školama sudjelovali su i predstavnici triju školskih sindikata. Oglasili su se sada priopćenjem – navode da za dodatan posao dežurstva na ulazima treba postojati suglasnost radnika. Kažu i da su tražili dodatno plaćanje tog rada, a na idućem će sastanku tražiti garancije da se ti zahtjevi ispune, inače napuštaju povjerenstvo.

Mimohod ‘Za sigurnu školu’ | foto srednja.hr, Hrvoje Debeljak

Nakon što je zbog stravičnog napada u OŠ Prečko u Zagrebu objavljen novi protokol ulazaka i izlazaka iz škola, oglasili su se zajedničkim priopćenjem i čelnici Sindikata hrvatskih učitelja, Sindikata Preporod te Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.

Sindikati traže da se dežurstva na ulazu dodatno plate

Naime, uz zaključavanje škola, temeljna je mjera dežurstvo odrasle osobe na ulazu koja može pregledavati i predmete učenika. Barem dok se u školama ne zaposle za to posebno educirane osobe. Sindikati, čiji su predstavnici i sami bili u povjerenstvu koje je radilo na mjerama, među ostalim traže da se to dodatno plati. I da se taj posao nikome ne nameće bez suglasnosti.

– Sindikati su na sastancima inzistirali da, zbog razumljivog straha radnika od ugroze sigurnosti, prelaženja okvira dežurstva te dodatnog opsega posla, za isto mora postojati suglasnost radnika. Sukladno važećim propisima, poslovi na sigurnosti izlaze iz okvira dežurstva te predstavljaju dodatan opseg posla pa je svakako potrebno dodatno vrednovanje i plaćanje takvog rada. Napominjemo da su i drugi članovi radne skupine podržali zahtjeve sindikata za dodatnim plaćanjem sve do educiranja i zapošljavanja nove stručne osobe za sigurnost, pišu tri sindikata u zajedničkom priopćenju.

Izdvojeni članak
škola-hodnik

Ovo je novi protokol ulazaka i izlazaka iz škola: Moraju ga se pridržavati učenici, roditelji i zaposlenici

Traže garancije, inače napuštaju povjerenstvo

Dodatan problem, navode dalje, predstavlja i odbijanje suglasnosti za zapošljavanje pomoćno-tehničkog osoblja u školskim ustanovama, a i nedostatak stručnog kadra te je traženo rješavanje i tog pitanja.

– Ujedno smo zahtijevali unificirani pristup i jedinstvene obrasce za sve školske ustanove  kako svaka pojedina škola ne bi postupala različito te da se postupanje, s ciljem poboljšanja sigurnosti u školama, olakša, kako poslodavcu, tako i zaposlenicima. Budući da pitanje dodatnog plaćanja nije predmet protokola, školski sindikati, neovisno o radu radne skupine, inzistiraju na sastanku s resornim ministrom kako bi se ta pitanja što prije riješila. Kako je protokol donesen bez uvažavanja sindikalnih primjedbi, a idući je sastanak zakazan za 8. siječnja 2025. godine, školski će sindikati na navedenom sastanku tražiti garancije za ispunjavanje njihovih zahtjeva, a u protivnom će istupiti iz rada povjerenstva, zaprijetili su čelnici sindikata.